Urządzanie pomieszczeń biurowych – praktyczne wskazówki

 

Gdy przedsiębiorca decyduje się na umiejscowienie swoich pracowników w specjalnie przeznaczonym do tego celu biurze, musi brać pod uwagę wiele różnych kwestii warunkujących to, czy dane pomieszczenie zagwarantuje osobom zatrudnionym w firmie nie tylko efektywną, ale przede wszystkim bezpieczną pracę.

 

Urządzając biuro należy bowiem pamiętać nie tylko o kwestiach estetycznych, ale również praktycznych oraz spełniających zasady BHP, wyszczególnione w oficjalnych dokumentach oraz ministerialnych ustawach.

 

 

W estetycznym biurze łatwiej się skupić

 

Zdecydowana większość osób dużo efektywniej pracuje w pomieszczeniach, które są uporządkowane oraz spójne pod względem estetycznym. Chaos oraz zaniedbanie podstawowych zasad aranżacyjnych może w czasie pracy bardzo rozpraszać.

 

Nie każde biuro musi być utrzymane w nieco zimnym, nowoczesnym klimacie, w którym dominują przede wszystkim gładkie, błyszczące powierzchnie, jasne kolory oraz metalowe dodatki. Niektórzy decydują się na wprowadzenie do biura ciepłej atmosfery, wybierając dodatki drewniane czy nawiązujące do innych naturalnych materiałów budowlanych. Stąd też w firmach znaleźć można fragmenty ścian wykonane na przykład z cegły, którą można zamówić na przykład u tego dostawcy – https://sklep.auroks.pl/pl/p/NELISSEN-CEGLA-RECZNIE-FORMOWANA-BELLE-EPOQUE-DE-MARCHE-WDF65-215x102x63-MM/10462). Taki sposób wykończenia ociepla pomieszczenie i wprowadza do niego bardziej domowy nastrój.

 

 

Pomieszczenie biurowe musi mieć odpowiednie rozmiary

 

Obowiązujące od września 1997 roku Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jasno wskazuje, jakie wymiary powinno mieć pomieszczenie, w którym przebywają pracownicy wykonujący pracę stałą (czyli trwającą dłużej, niż cztery godziny na dobę). Ustawa określa wysokość takiego pomieszczenia – nie może być ono niższe, niż 3 metry. Od tej reguły są jednak wyjątki – jeśli w biurze pracuje nie więcej, niż czworo pracowników, z których każdy ma 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia, sufit znajdować się może pół metra niżej.

 

Minimalną wielkością wolnej objętości pomieszczenia, jaka przypada na jednego pracownika, jest 13 m3. Każda z zatrudnionych osób powinna mieć również do dyspozycji co najmniej 2 m2 podłogi.

 

 

Pracownicy nie powinni narzekać na brak dostępu do światła oraz zbyt niską temperaturę

 

Nie każdy budynek, w którym znajduje się biuro, jest umiejscowiony w sposób gwarantujący pracownikom dostęp do naturalnego światła przez cały dzień pracy. Zwłaszcza w zimie, kiedy dni są zdecydowanie krótsze niż latem, problem braku dostępu do światła słonecznego staje się szczególnie uciążliwy. W takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie osobom pracującym w biurze dostępu do sztucznego oświetlenia, zgodnego z Polskimi Normami.

 

Nie należy również zapominać o tym, że przepisy BHP określają minimalną temperaturę, która powinna panować w biurach. Wynosi ona 18 stopni Celsjusza. Przedsiębiorca musi więc zadbać o to, by pomieszczenie biurowe przez cały rok było odpowiednio ogrzane.