Notariusz –kompendium wiedzy na temat zawodu

Zawód notariusza kojarzy się nie tylko z poszanowaniem wśród społeczeństwa, ale również w wysokimi zarobkami. Jak po deregulacji zawodów można obrać notarialną ścieżkę kariery? Jak pokierować swoją edukacją i zapewnić sobie godną przyszłość? To krótkie kompendium wiedzy na pewno pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy więc do lektury.

Jak zostać notariuszem?

Od wyjaśnienia tego aspektu należy zacząć. Dawniej, aby móc pracować w tym zawodzie konieczne było ukończenie wyższych studiów prawniczych, uzyskują przy tym tytuł magistra. Później przychodził czas na specjalizację, aplikację i zdobywanie doświadczenia. Dziś jednak wiele w tej kwestii się zmieniło za co odpowiedzialna jest deregulacja zawodów uwalniająca od wielu wymogów aż 51 profesji.

Aby zostać notariuszem należy:

  • posiadać obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich”,

  • być nieskazitelnego charakteru i dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu notariusza”,

  • ukończyć wyższe studia prawnicze i uzyskać tytuł magistra lub ukończyć zagraniczne studia prawnicze uznawane w kraju”.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko

Po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych przychodzi czas na aplikację. Ta trwa około 2,5 roku i jest odpłatna. Zajęcia praktyczne powinny w tym czasie trwać nie krócej niż sześć miesięcy.

Czy warto zostać notariuszem?

Młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i myślą o tym w jakim kierunku powinno dalej się kształcić często zadają to pytanie. Eksperci odpowiadają:

„Nie każdy może zostać notariuszem. Nie chodzi tu nawet o studia, czy kwalifikacje – te mogą dziś zdobyć wszyscy. Jednym przyjdzie to łatwiej, innym trudniej. Szkopuł pojawia się w momencie, kiedy przychodzi czas na rozpoczęcie samodzielnej pracy. Wydaje się, że praca notariusza to kilkugodzinne siedzenie za biurkiem i podpisywanie dokumentów. Pierwsze miesiące pracy to próba charakteru, wytrwałości i cierpliwości. Realizm szybko weryfikuje dotychczasowe postrzeganie tego zawodu. Mnóstwo osób na tym etapie decyduje się na przebranżowienie. Tylko nielicznym udaje się wytrwać i rozwijać swoją dalszą karierę”

„Chcesz być notariuszem? Świetnie, ale czy wiesz też jakie są słabe strony wykonywania tej pracy? Będziesz pracować pod dużą presją. Nie wierzyłem w to, dopóki sam nie rozpocząłem samodzielnej kariery. Ludzie z miejsca Cię szanują i pokładają w Tobie zaufanie. Jeśli zawiedziesz to rynek szybko Cię wyeliminuje”

Czym w ogóle zajmuje się notariusz?

Informacji na ten temat warto poszukać u źródła, czyli na przykład tutaj www.kulakowscy.com. Wachlarz usług jest naprawdę potężny. Właśnie dlatego staramy się apelować o to, aby nie kierować się jedynie wizją ciepłej posadki, wysokich zarobków i kilkugodzinnej pracy. Notariusz bierze na siebie dużą odpowiedzialność, co widać między innymi po ofertach jakie można znaleźć na licznych branżowych stronach internetowych dokładnie wyjaśniających słabe i mocne strony tego niezwykle specyficznego zawodu.