Księgowość przedsiębiorstwa

Obowiązek posiadania księgowości dotyczy wszystkim firm. Zazwyczaj sprawa jest dosyć prosta, jeżeli przedsiębiorstwo zobowiązane jest do prowadzenia księgowości uproszczonej, jednak przy przekroczeniu określonej sumy dochodów, firmy muszą prowadzić pełną księgowość zawierającą wszystkie przychody i rozchody, a także inne dokumenty finansowe. Taka procedura jest bardzo złożona, a przede wszystkim czasochłonna. Bez odpowiedniej i specjalistycznej wiedzy nie sposób sobie z tym wszystkim poradzić, tym bardziej, ze zazwyczaj właściciele firmy oprócz zajmowania się księgowością mają także inne obowiązki.

Księgowy w firmie czy niezależna księgowość?

Mamy dwie zasadnicze opcje, jeżeli nie chcemy sami podjąć się prowadzenia księgowości. Możemy zatrudnić księgowego na etat.

Z czym się to wiąże?

Księgowy na etat

Zatrudnienie pracownika to przede wszystkim koszty związane z jego wynagrodzeniem, a także opłaceniem ZUS i innych składek. Poza tym pracownik potrzebuje miejsca do pracy. Musimy mu zapewnić nie tylko stanowisko, ale także komputer, odpowiednie oprogramowanie. Dobrym narzędziem wspierającym prace księgowego jest program, który znajdziemy pod adresem www.lefthand.pl. Księgowy musi także uczestniczyć w szkoleniach, aby doskonalić swoją wiedzę. Pamiętajmy, że w przepisach stale coś się zmienia. Ważne jest nadążenie za tymi zmianami.

Narzędzie przydatne w księgowości

– Program do prowadzenia księgowości jest funkcjonalny i znacząco skraca czas pracy księgowego. – To bardzo korzystna opcja, tym bardziej, że znajduje się w niej autokorekta, oraz autouzupełnienie.
– Przydaję się także automatyczna aktualizacje wszelkich dokumentów. Dzięki temu program ma zawsze zgodne z przepisami druki i pisma.
– Oprogramowanie komputerowe powinno także posiadać możliwość zablokowania dostępu dla osób niepowołanych. Tylko księgowy i zarząd firmy mogą posiadać dostęp do poufnych danych.

Biuro rachunkowe

Alternatywą dla księgowego na etat jest biuro rachunkowe.

Zalety związane z posiadaniem biura rachunkowego

I. Biuro rachunkowe przede wszystkim jest znacznie tańszą opcją niż księgowy na etacie. Wykorzystujemy je jedynie wtedy kiedy jest taka potrzeba.

II. Nie musimy inwestować zarówno w szkolenie pracownika, ani też w narzędzia jego pracy, w komputer, stanowisko, czy oprogramowanie do prowadzenia księgowości.

III. Dodatkowo biuro rachunkowe w ramach oferowanych usług nie tylko zajmie się naszą rachunkowością, ale także proponuje doradztwo finansowe, możliwość przeprowadzania audytów i innych analiz. Niezależne biuro rachunkowe dokładnie sprawdzi w jakiej sytuacji jest nasza firma. Dzięki temu łatwiej będzie nam ocenić, czy warto inwestować w nowe rozwiązania.

Artur: „Postawiłem na współpracę z biurem rachunkowym przede wszystkim ze względu na różnorodną ofertę. Zależało mi na tym, że kompetentne osoby zajęły się zarówno moimi rachunkami, ale też żeby osoby odpowiedzialne zadbały o przeanalizowania stanu mojej firmy Dodatkowo potrzebowałem porad na temat zawieranych umów. Oczywiście chodziło o przeanalizowanie kwestii pod kątem prawnym. Biuro rachunkowe wynajęte przeze mnie zobowiązane jest do działania na moją korzyść. Może mnie także reprezentować przed urzędami i innymi organami. Niezwykle ważne z mojego punktu widzenia jest również to, że firma posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu za wszelkie błędy w sztuce nie odpowiadam ja, ani moja firma. Postanowiłem podpisać umowę na dłuższy czas, co pozwoliło mi na uzyskanie atrakcyjnych warunków cenowych”.