Kiedy udać się do adwokata a kiedy do radcy prawnego – wyjaśniamy różnice pomiędzy specjalizacjami

Problemy prawne mogą przydarzyć się każdemu i wcale nie muszą one dotyczyć jedynie postępowań karnych. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasze rodzime prawo jest niezwykle skomplikowane. Właśnie dlatego w przypadku jakichkolwiek niewiadomych warto skonsultować się ze specjalistą – radcą prawnym lub adwokatem. W Polsce utarło się przeświadczenie, że usługi ekspertów tych dziedzin są kosztowne. Niewiele osób zwraca jednak uwagę na to, że nieskorzystanie z takiej formy płatnej pomocy może pociągnąć za sobą szereg licznych, poważniejszych konsekwencji a wszystko to zwykle jest wynikiem nieświadomości.

Na początek poznajmy kilka opinii osób, które zdecydowały lub nie zdecydowały się na współpracę z adwokatem bądź radcą prawnym:

Aniela: „Pracowałam kiedyś w firmie, która pośredniczyła w sprzedaży ubezpieczeń. Przez pół roku zarówno pensję zasadniczą, jak i prowizję dostawałam bez dnia opóźnienia. Później jednak zaczęły się schody. W pierwszym miesiącu dostałam za mało, w kolejnych wypłaty przestały wpływać całkowicie. Miałam na utrzymaniu troje dzieci! Zadłużyłam się, bo miałam nadzieję, że to był tylko chwilowy przestój. Niestety… długi rosły a wpływów z firmy nie było. Postanowiłam skonsultować się z radcą prawnym i szybko dowiedziałam się co powinnam zrobić. Pracodawca po kontakcie z radcą szybko się zrehabilitował i udało się odzyskać należności bez konieczności stawania przed sądem.”

Marian: „Oszukał mnie sklep internetowy. Za towar zapłaciłem i nigdy go nie dostałem. Kontakt ze sprzedawcą urwany – zero możliwości porozumienia. To było 1000 zł – mój błąd. Poszedłem do adwokata, wytoczyliśmy proces i po kilku miesiącach batalii zwrócono mi pieniądze”

Karolina: „Mój były partner odmówił płacenia alimentów. Powiedział, że skoro nie byliśmy w związku i nie ma żadnych dowodów na to, że to jego dziecko to nie ma obowiązku płacenia. Byłam głupia, bo w to uwierzyłam. Dopiero teraz, po sześciu latach ciężkiego życia i walki o każdy dzień dowiedziałam się, że to nie prawda! Gdybym wtedy poszła na konsultację do specjalisty nie musiałabym odmawiać swojemu dziecku tylu niezbędnych do jego szczęścia rzeczy.”

Jak widać zarówno adwokat, jak i radca prawny to specjaliści, z którymi warto współpracować. To są ludzie, którzy doskonale wiedzą w jaki sposób powinni interpretować poszczególne sytuacje oraz w jaki sposób ich klienci mogą dochodzić swoich ewentualnych praw lub bronić się przed niesprawiedliwościami wszelkich wyroków.

Dowiedzmy się zatem czym różni się zawód radcy prawnego od zawodu adwokata

Radca prawny

Najlepsze różnice widać po ofertach specjalistów zamieszczanych na stronach internetowych. Oto przykład jednej z nich – radca prawny kraków.

Radcowie wbrew pozorom nie tylko udzielają porad. Zgodnie z nowelizacją ustawy radcowskiej z 2007 roku przedstawiciele tego zawodu mogą również reprezentować swoich klientów w sądzie – na przykład przy postępowaniach rodzinnych. Radcę można też zatrudnić w oparciu o umowę o pracę w firmie.

Adwokat

Może występować w roli obrońcy we wszelkich rodzajach postępowań karnych. Podobnie jak radca może również udzielać porad prawnych. Różnica występuje jednak w charakterystyce współpracy. Adwokat może być zatrudniany w firmie jedynie na podstawie umowy cywilnoprawnej. W pozostałych przypadkach ma prawo występować jako przedstawiciel jednoosobowej działalności gospodarczej, kancelarii lub współwłaściciela spółki. Nie można zatrudnić go w oparciu o umowę o pracę. Wszystkie szczegóły dotyczące uprawnień adwokata reguluje ustawa o adwokaturze.