Jakie umiejętności oraz cechy powinien posiadać dobry księgowy

Praca w księgowości wielu osobom wydaje się być zwyczajnie nudna. Nie zauważają one faktu, iż orientowanie się w zasadach polskiego prawa podatkowego oraz rachunkowego wymaga naprawdę wielkiej wiedzy, która dodatkowo powinna być stale aktualizowana.

Jakie cechy oraz umiejętności powinna posiadać osoba zatrudniona w księgowości i dobrze spełniająca swoje obowiązki? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa, jednak postaramy się ją przedstawić w jak najdokładniejszy sposób.

  1. Dobry księgowy posiada odpowiednie wykształcenie.

Niektórzy uważają, że w dzisiejszych czasach decydowanie się na studia wyższe bywa pewnego rodzaju stratą czasu. Jednak w przypadku zawodów związanych z branżą księgową, posiadanie gruntownego wykształcenia wydaje się być rzeczą absolutnie niezbędną.

Potrzebną do wykonywania zawodu księgowego wiedzę oraz umiejętności zdobyć można na przykład na ekonomicznym kierunku Finanse i Rachunkowość. Można go studiować na wielu polskich uczelniach.

Istnieje również możliwość zdobycia wiedzy księgowej w szkołach policealnych oraz placówkach oferujących kursy księgowe. Jednak wielu pracodawców bardziej ceni wykształcenie poparte stopniem magistra uczelni wyższej, niż certyfikatem czy świadectwem szkolnym.

  1. Praca w księgowości wymaga ciągłego poszerzania swojej wiedzy.

Prawo rachunkowe oraz podatkowe są w Polsce dość skomplikowanymi oraz często się zmieniającymi dziedzinami prawa. Dobrzy księgowi zdają sobie sprawę z tego, że nie wystarczy jeden raz przyswoić najważniejszych ustaw czy zasad – po pewnym czasie mogą one przecież zostać zmienione i zaktualizowane.

Pracując w branży księgowości należy mieć więc świadomość, że co jakiś czas będzie trzeba się nauczyć nowych norm prawnych. Nasi ustawodawcy bowiem nie próżnują i często podejmują decyzje związane z podatkami czy zasadami rachunkowymi, które wywracają świat przedsiębiorców (oraz ich księgowych) do góry nogami.

Przegapienie zmian w prawodawstwie może się dla księgowych (oraz ich klientów) skończyć bardzo negatywnie.

  1. Umiejętność obsługi różnorodnych programów przydaje się do efektywnego wykonywania obowiązków księgowych.

Do lamusa odeszły już czasy, kiedy księgowi wszelkie obliczenia przeprowadzali jedynie z użyciem kalkulatora, a dokumenty związane ze sprzedażą, kupnem czy płaceniem podatków archiwizowano jedynie w formie papierowej, układając je w opasłych segregatorach. Dzisiaj niezbędnym narzędziem, z jakiego korzysta zdecydowana większość osób zatrudnionych w księgowości, są różnorakie programy oraz aplikacje, takie jak ten ze strony– program księgowy.

Programy księgowe usprawniają pracę oraz minimalizują ryzyko popełnienia błędów obliczeniowych. Umiejętność obsługi tego typu aplikacji jest bez wątpienia cechą u księgowych bardzo cenioną. Zwykle aplikacje znajdujące zastosowanie w działach księgowych nie mają zbyt skomplikowanego interfejsu, nie oznacza to jednak, że całkowite opanowanie wszystkich ich opcji nie zajmuje odpowiedniej ilości czasu.

  1. Skrupulatność, dokładność, cierpliwość – to najważniejsze cechy dobrego księgowego.

Jak dotąd wspominaliśmy przede wszystkim o tak zwanych umiejętnościach twardych, które cechują dobrych księgowych. Jednak w księgowości równie mocno liczą się także konkretne cechy charakteru.

Dobrymi księgowymi są zwykle osoby, które potrafią całkowicie skupić się na wykonywanym zadaniu, oraz zauważają błędy niewidoczne dla innych. Księgowi powinny być skrupulatni oraz dokładni, jak również cierpliwi.