Dobrej jakości wypieki to nie wszystko. O czym jeszcze pamiętać, prowadząc cukiernię

Prowadzenie własnej cukierni to marzenie wielu początkujących przedsiębiorców. Podobnie jak we wszystkich innych branżach gastronomicznych, tak również i w cukierni można natknąć się na liczne trudności. Dziś zajmiemy się jedną z najpoważniejszych barier – reklamą. Jak przeprowadzić odpowiednią strategię? Czym przekonać do siebie potencjalnego klienta i jak pokonać czyhającą zewsząd konkurencję?

Aby móc rozpocząć działania promocyjne najpierw należy określić charakter prowadzonej działalności

Oto dwie możliwości z jakich możesz skorzystać uruchamiając własną cukiernię:

 • punkt franczyzowy – zdecydowanie oszczędniejsza forma. Decydując się na takie rozwiązanie rozpoczynasz działalność pod szyldem partnera. Istnieją jednak pewne ograniczenia – konieczne jest dostosowanie się do wymogów właściciela marki

 • cukiernia pod własnym szyldem – zważywszy na konkurencyjność rynku jest to rozwiązanie dość ryzykowne. Współcześni klienci stawiają jednak wysokie wymagania, dlatego dobry produkt może się obronić i trafić w ich wyrafinowane gusta.

Jaki to ma jednak związek z reklamą?

Bardzo duży. Promocją punktu marketingowego zwykle zajmuje się właściciel marki. To on narzuca pewne rygory dotyczące zarówno samej reklamy, jak i jakości świadczonych usług. Inaczej wygląda sytuacja jeśli w grę wchodzi własna marka. Wówczas konieczne jest stworzenie planu strategii reklamowej.

Oto, co powinno się w nim znaleźć:

 • wykaz oferowanych wypieków, ich ceny, mocne i złe strony

 • koszty produkcji poszczególnych wypieków

 • możliwe, dopuszczalne formy klasycznego marketingu – ulotki, rabaty cenowe, ogłoszenia na portalach internetowych, własna witryna

 • możliwe, dopuszczalne formy nowoczesnego marketingu – obecność w mediach społecznościowych, udział w pokazach cukierniczych

Warto zwrócić uwagę także na opakowania

Przedsiębiorcy często nie doceniają jak ogromny potencjał w nich drzemie. Mogłoby się wydawać, że jest to po prostu plastik lub papier, który służy do zabezpieczania produktu spożywczego przed szkodliwymi czynnikami. Zdaniem ekspertów jest to jednak doskonała powierzchnia, którą można wykorzystać w celach reklamowych. Na opakowaniu spożywczym przeznaczonym dla cukierni może znaleźć się specjalny nadruk a na nim:

 • nazwa firmy

 • logo przedsiębiorstwa

 • skład produktu

 • hasło reklamowe

 • wpadająca w oko, łatwa do zapamiętania grafika.

Produkcją takich opakowań zajmują się specjalistyczne firmy. Swoje miejsce zajmują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy wszystkie swoje produkty tworzą w oparciu o określone w przepisach prawnych wymogi dotyczące opakowań przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Przykładową ofertę takiego przedsiębiorstwa można znaleźć na przykład na tej stronie internetowej – opakowania cukiernicze.

Smak i jakość to również forma reklamy

Ulotka, hasło promocyjne, czy eleganckie opakowanie spożywcze przyciągną potencjalnego klienta. Nie mają jednak takiej mocy, która pozwoli również tego klienta przy sobie zatrzymać a dziś stali odbiorcy usług są na wagę złota, co jest wynikiem rosnącej konkurencyjności każdej branży – również cukierniczej.

To, co przedsiębiorcy może wydawać się smaczne niekoniecznie musi być takie również dla klienta. We własnej cukierni najważniejszy jest kompromis. Oferta powinna być różnorodna i przystosowana do podniebień każdego, nawet najbardziej wymagającego kupującego. Półprodukty muszą pochodzić z najwyższej półki, ponieważ oszczędzanie na nich na pewno nie przyczyni się do szybkiego rozwoju firmy.