CRM dla przedsiębiorstw

Budowanie długotrwałej więzi z klientami oraz zdobywanie ich lojalności. Na tym skupia się wiele firm wierząc, że zadowolony ze świadczonych usług klient chętnie będzie do nich wracał. Jednak, wraz z rozwojem firmy zwiększa się ilość klientów. W jaki sposób zarządzać klientami, jak tworzyć ich bazy i zapisywać informacje związane z kontaktami z nimi? Do tego wszystkiego służą systemy CRM, czyli takie, które umożliwiają zarządzanie relacjami z klientami. Być może i w Twojej firmie oprogramowanie CRM będzie jak najbardziej trafione.

Lepiej kłaść nacisk na bieżących klientów czy lepiej pozyskiwać nowych?

Przede wszystkim jest to kwestia podejścia, jakie mamy i jakim się kierujemy prowadząc naszą działalność. Stawiając obecnych klientów w centrum przede wszystkim mamy większe szanse na bycie przez nich polecanym, co także jest oczywiście bardzo wartościowe. Wiele firm jednak mimo to uważa, że znacznie bardziej efektywną i lepszą strategią jest stawianie na ilość, a nie na jakość, bo jest to łatwiejsze i szybsze.

Jakie narzędzia wspierają zarządzanie relacjami z klientami?

A) Na etapie przygotowywania ofert na pewno przydatne są wszelkie narzędzia pozwalające na wysyłanie profesjonalnie przygotowanych i spersonalizowanych ofert.

B) Tym bardziej, że obecnie wiele mówi się o tym, aby coraz mocniej personalizować ofertę, która dociera do klienta, gdyż może on być nią znacznie bardziej zainteresowany.

C) W momencie pozyskania klienta, a następnie wcielania projektu w życie na pewno przydatne będą narzędzia do zarządzania projektami.

Elektroniczny obieg dokumentów

I. Dla sprawnego funkcjonowania każdej firmy na pewno wartościowe okażą się programy do elektronicznego obiegu dokumentów, co pozwala na lepszą komunikację w każdej firmie, a szczególnie w grupach projektowych.

II. Jeśli w naszej firmie wdrażamy marketingowe strategie telefonicznego pozyskiwania klientów, oprogramowanie dla telemarketerów wydaje się kluczowym narzędziem pracy.

III. Na życzenie klientów coraz częściej powstają także dedykowane systemy CRM, które są w pełni dopasowane do potrzeb danej firmy i działają dokładnie tak, jak firma to zaplanowała.